Odcinek pielęgnacyjny „B”
Odcinek liczy 15 łóżek
Kierownik Odcinka: dr n. med. Katarzyna Sajak-Hydzik
Sekretariat odcinek pielęgnacyjny „B”: tel. 12 620-82-31
W Oddziale zatrudnionych jest czterech lekarzy, dwóch okulistów ze specjalizacją i dwóch szkolących się oraz siedem pielęgniarek. Zespół posiada niezbędne kwalifikacje i doświadczenie w leczeniu następujących schorzeń:
- Odwarstwienie siatkówki.
W zależności od stopnia ciężkości leczone jest konwencjonalnymi metodami poprzez naszycie na ścianę gałki ocznej silikonowych implantów lub stosując witrektomię tylną w czasie której usuwane jest z wnętrza gałki ocznej patologicznie zmienione ciało szkliste a czasami także zniszczone fragmenty siatkówki.
- Choroby plamki: otwór w plamce, błony nasiatkówkowe.
Leczenie tych schorzeń jest możliwe tylko przy użyciu witrektomii tylnej.
- Retinopatia proliferacyjna spowodowana cukrzycą coraz bardziej powszechną w społeczeństwie.
Istotą cukrzycy są zaburzenia poziomu glukozy we krwi, co stymuluje uszkodzenie naczyń siatkówki a efektem są proliferacje patologicznych naczyń krwionośnych i nawracające krwotoki do komory ciała szklistego. Wnętrze gałki ocznej można oczyścić i poprawić widzenie tylko przy użyciu witrektomii tylnej.
- Zakrzepy i zatory naczyń siatkówki.
Również wymagają zastosowania w/w metody leczenia.
- Nawracające wylewy krwi do komory ciała szklistego mogą być spowodowane różnymi schorzeniami, m.in. urazem gałki ocznej.
W leczeniu tych schorzeń ma zastosowanie także witrektomia.
- Zwichnięcie soczewki własnej lub sztucznej do wnętrza gałki ocznej.
Zwichniętą soczewkę usuwa się z wnętrza gałki ocznej stosując witrektomię a sztuczną soczewkę implantuje się przymocowując ją do ścian gałki ocznej.
- Ciało obce wewnątrzgałkowe.
Usuwane jest z gałki ocznej przy użyciu witrektomu. Witrektomia tylna jest najnowocześniejszą metodą operacyjną, umożliwiającą przeprowadzanie zabiegów wewnątrzgałkowych z zakresu chirurgii szklistkowo – siatkówkowej.
- Usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji oraz implantacja soczewki sztucznej wewnątrzgałkowej dotorebkowo.
Jest to najczęściej wykonywany zabieg wśród operacji okulistycznych.